Znasz sformułowanie: „jak Cię widzą, tak Cię piszą?” ja lubię nieco zmieniać jego znaczenie. Mówię wtedy: „jak Cię słyszą, tak Cię piszą”. Na co dzień pracuję z głosem i wiem, jak ważny jest, kiedy budujemy markę osobistą lub chcemy sprzedawać nasze produkty. Porozmawiajmy o tym, dlaczego warto to robić.

Warto pracować z głosem

Inaczej brzmimy dla siebie, a inaczej dla innych

Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć kogoś i stwierdzić, że ten głos zupełnie nie pasuje do osoby? A może po tonie oceniłeś, jakim ktoś jest człowiekiem, a później okazało się, że jest zupełnie na odwrót? To wszystko zasługa tego, jak ktoś operuje głosem lub bardziej, czy robi to świadomie.

Często zdarza się też, że to, jak brzmimy w swojej głowie, zupełnie nie odzwierciedla tego, co słyszymy później na nagraniu. Wielu początkujących twórców nie podejmuje się nagrywania video właśnie dlatego, że nie podoba im się to, jak brzmi ich głos lub nie wiedzą co zrobić, by brzmieć pewniej w komunikacji ze swoimi odbiorcami lub klientami.

Kilka słów o tym, jak powstaje głos

Proces powstawania głosu jest niezwykle złożony. Rozpoczyna się w korze mózgowej od decyzji. Następnie korą motoryczna wysyła sygnał do kolejnych miejsc w naszym ciele. Dochodzi do otwarcia krtani, gardła i rozluźnienia mięśni oddechowych. Powietrze wlatuje do wnętrza naszego ciała przez otwarty kanał głosowy. Zamykają się fałdy głosowe. Powstały w ten sposób dźwięk jest wzmacniany w rezonatorach; otrzymuje swoją siłę, barwę i…wydobywa się na zewnątrz.

Zawsze jednak coś może pójść nie tak

Mając wiedzę, jak skomplikowany jest aparat mowy, czynimy już pierwszy krok do podjęcia świadomej pracy z głosem. Jest to szczególnie ważne dla osób, które wykorzystują go w swojej codziennej pracy (na przykład jako sprzedawcy, marketerzy, nauczyciele lub trenerzy).

Dlaczego więc warto pracować z głosem?

  • Wzmocnienie głosu

Świadoma praca z głosem sprawi, że łatwiej będzie Ci nad nim panować, dzięki czemu będziesz mieć większą możliwość intonacji. Głos stanie się mocniejszy. Mówienie cicho, średnio-głośno lub głośno nie będzie stanowiło problemu. Uzyskasz dostęp do jego pełnej siły i to od Ciebie będzie zależało, jak wykorzystasz go w danej sytuacji.

  • Brak zmęczenia

Dzięki pracy z głosem i regularnym rozgrzewkom odczujesz, że możesz mówić przez dłuższy czas nie męcząc się. Nie będzie Ci zasychało w gardle i nie odczujesz bólu oraz zmęczenia w gardle. Wystarczy znać kilka prostych ćwiczeń i stosować je przed każdym nagraniem. Sukces gwarantowany!

  • Wzrost pewności siebie

Ten argument będzie szczególnie ważny dla osób, które mówią cicho i niewyraźnie, ale chciałyby to zmienić. Praca z głosem to zarówno ćwiczenia fizyczne, ekspresyjne, jak i rozluźniające. W ich wyniku możesz w sposób świadomy panować nad swoim głosem, dzięki czemu zaczniesz pewniej wyrażać swoje komunikaty i potrzeby. Pozwoli Ci to na polepszenie kontaktów z otoczeniem, chociażby dlatego, że zyskasz pewność siebie w trakcie mówienia, a to już pierwszy krok!

  • Zwiększenie charyzmy

Jeśli działasz online i chcesz się wyróżnić z tłumu podobnych do siebie osób, które tak jak Ty chcą budować swoją markę osobistą, to praca z głosem jest doskonałym pomysłem. Nie jest to recepta na bycie charyzmatycznym-do tego trzeba czegoś więcej, ale zdecydowanie mówienie pewnym i silnym głosem sprawi, że Twoje otoczenie będzie Cię inaczej odbierało i bardzo możliwe również traktowało inaczej.

  • Mniej stresu w trakcie wystąpień

Ten powód nie jest, być może, tak oczywisty, jak poprzednie, ale jest prawdziwy! Kiedy wiesz, że będziesz w stanie panować nad głosem w trakcie live, szkolenia lub wystąpienia oprócz pewności siebie, przestajesz się też tak bardzo stresować. Wiesz, że głos Ci nie zadrży, ponieważ pracując nad głosem, pracujesz również nad oddechem, ale i nad całym ciałem. Dlatego również warto pracować z głosem.

  • Przekazywanie emocji

Niezależnie od tego, czy mówisz do klientów face to face, podczas szkolenia online lub na live, pracując ze swoim głosem konsekwentnie i świadomie jesteś w stanie nadać komunikatowi dokładnie takie znaczenie, jakie chcesz. Sprawi to, że Twoi odbiorcy odczują lub pomyślą to, co chcesz. Dodatkowo nadasz temu, co przekazujesz konkretny ton i wartość.

  • Zbudujesz autorytet

Ludzie, którzy mówią mocnym i silnym głosem, są odbierani jako bardziej wiarygodni. Nasze brzmienie przekazuje konkretne emocje i nadaje ton komunikacji. Kiedy mówimy stanowczym i wyraźnym głosem, będziemy traktowani poważnie. Jeśli jednak będziemy mówić coś cicho, pod nosem, trudno oczekiwać, że ktoś wysłucha nas i da się przekonać z taką samą łatwością.

  • Sprzedaż swoje produkty szybciej!

Pewność siebie i taki sam sposób wyrażania to klucz do sprzedaży. Oczywiście tak samo ważna jest historia, którą chcesz opowiedzieć swojemu odbiorcy. To, w jaki sposób ją opowiesz, jest jednak kluczowe. Kiedy podejdziesz do tematu świadomie, odpowiednio zaintonujesz kluczowe fragmenty, dodasz emocje, sprawisz, że odbiorca „kupi” Twoją historię, ale wcześniej w nią uwierzy. To liczy się najbardziej!

Warto pracować z głosem. Świadomie i konsekwentnie

Da Ci to nie tylko wyniki, których oczekujesz, ale i ogrom satysfakcji. Pozwoli bawić się głosem; testować różne formy przekazu i urozmaicać historie, które opowiadasz swoim odbiorcom. Da Ci również możliwość mówienia przez dłuższy czas bez odczuwania zmęczenia, a Twoje gardło, mimo wysiłku, będzie w doskonałej formie. Ćwiczenia głosowe to ćwiczenia oddechowe i praca z ciałem. Wszystkie te komponenty łączą się, dając Ci możliwość lepszego kontrolowania postawy i pewność siebie, która uczyni Cię autentycznym.

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z głosem, to:

zapraszam Cię do mojego kursu online „Jak mówić mocnym i wyrazistym głosem. Przed kamerą, przy mikrofonie i na scenie”.

Popracujemy zarówno nad aspektami fizycznymi, jak i nad przekonaniami. Dowiesz się, na czym się skupić, jakie ćwiczenia wykonywać, ale i jak pracować z ciałem, by głos brzmiał mocno i wyraźnie. W kursie bardzo mocno postawiłam na praktykę. Poznasz więc moje sposoby na pracę z głosem i z ciałem; zobaczysz jak się rozgrzewam i otrzymasz ode mnie pakiet ćwiczeń, które będziesz wdrażać po zakończeniu kursu.

Warto pracować z głosem