Można śmiało powiedzieć, że smartfona ma każdy. Tym bardziej, jeśli taka osoba zajmuje się prowadzeniem własnego biznesu i używa telefonu jako kamery i środka komunikacji ze swoimi odbiorcami. Często jednak słyszę pytanie czy korzystając ze smartfona możemy taki film lub zdjęcie od razu obrobić pod social media; czy istnieją jakieś wartościowe aplikacje do montażu. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Przyda się do tego jednak znajomość kilku narzędzi.

Czas na mały research – aplikacje do montażu

Adobe Spark Post

Pakiet Adobe zna praktycznie każdy. Zapewne częściej spotykaliście się z tym określeniem jeśli chodzi o wersję desktopów. W dobie smartfonów pojawiło się jednak wiele możliwości edycji zdjęć czy video również z poziomu telefonu. Aplikacje do montażu na telefon to już must have! Adobe spark jest jedną z nich. Jest to prosta, niewielka i bezpłatna aplikacja służąca do video edycji dostępnej już w kilka minut. Aplikacja jest dostępna zarówno na Android jak i iOS. Adobe Spark Post pozwala na udostępnianie projektów w Internecie za pośrednictwem takich serwisów jak np. Instagram czy Facebook. Jest również możliwość synchronizacji danych w „chmurze”, co pozwala na kontynuowanie pracy na innym urządzeniu. W programie możemy wybrać rekomendowane projekty, a także sprawdzić inne dzieła przypisane do rozmaitych kategorii, jak np. animowane, kolaże, lifestyle, czy podróż. Możemy skorzystać z gotowych szablonów, ale i stworzyć coś kompletnie od zera. Mamy również możliwość wykupienia wersji premium. Jeśli więc myślicie o bardziej zaangażowanych kompilacjach – to rozwiązanie dla Was.

 

Videoshop

Aplikacja oprócz standardowego montażu umożliwia także dodawanie muzyki zarówno naszej, jak i tej ze stocka Narzędzie udostępnia m.in. opcję slow motion, dodawanie tekstów, a także opcję udostępniania gotowego filmu w social media. Zaletą tej aplikacji jest bardzo prosta możliwość edycji filmów – możemy go pociąć lub wyciąć tylko fragmenty, które nam nie pasują, możemy połączyć kilka produkcji w jedną, zmienić format w zależności od tego gdzie chcemy owy film później udostępnić. Istnieje oczywiście wersja premium, która pozwala na zapisanie według potrzeb filmu w formacie 720 p (pod Facebooka), 4K ( pod YouTube), a także 1080 p. Aplikację znajdziecie zarówno na Android, jak i iOS.


PowerDirector

PowerDirector Video Editor to narzędzie umożliwiające edytowanie materiałów wideo na urządzeniach przenośnych. Dostępny jest zarówno na Android, jak i iOS. Darmowa wersja opisywanej aplikacji pozwala na eksportowanie wideo do 720p, natomiast jeśli zdecydujemy się na zakup PowerDirector Video Editor otrzymamy możliwość zapisu w 1080p i 4K, co jest niezwykle przydatne jeśli myślimy o udostępnianiu materiału w social media. Program pozwala także na zmianę jasności, kontrastu i nasycenia kolorów, a także umożliwia obracanie, dzielenie oraz przycinanie filmów. Możliwe jest również nakładanie efektów czy całkowita zmiana tła w danym obrazie. Oprócz tego autorzy proponują funkcję dodawania ścieżki dźwiękowej. Montując film w aplikacji możemy dowolnie przycinać, wycinać, dodać slow motion. Aplikacja obsługuje formaty plików JPEG, GIF, PNG, BMP i WebP, większość formatów wideo H.263, H.264 AVC, MPEG-4 SP i VP8 (.MKV) oraz MP3, MP4, M4A, WAV i AAC. Obsługa programu jest niezwykle intuicyjna i daje niezwykle zadowalające efekty.

Video Editor

Jest to prosta aplikacja, która udostępnia wszystkie podstawowe opcje montażu filmów. Za pomocą programu można bardzo sprawnie stworzyć prostą film składający się z kilku nagranych wcześniej ujęć. Można również nagrywać z poziomu aplikacji zupełnie od zera. Aplikacja daje możliwość wycinania zbędnych fragmentów z filmów, dzielenia i scalania plików; pozwala również na tworzenie pokazów ze zdjęć oraz wyciągania ścieżki dźwiękowej z filmów do formatu MP3. Całość możemy bez problemu udostępnić w social media. Tą aplikację również znajdziemy na system Android i iOS.

InShot

InShot to prosta w obsłudze i uniwersalna aplikacja, dzięki której edytujemy nie tylko wideo. Po włączeniu aplikacji do wyboru mamy trzy opcje: obróbkę filmu, zdjęcia lub stworzenie kolażu. Po dodaniu pliku automatycznie pojawiają się opcje cięcia. Można z nich skorzystać, ale nie trzeba. Do wyboru mamy również szereg efektów – dopasowanie rozmiaru i tła, filtry, edycja kolorów, dźwięku i prędkości, ale i takie udogodnienia jak dodawanie tekstów czy naklejek. Do wyboru mamy również aż 55 bezpłatnych podkładów muzycznych. Nie ma również problemów z udostępnianiem naszej twórczości w social media. Jednym słowem: kompleksowo! I tą aplikację znajdziecie na system Android i iOS.


Videoleap

To program o którym opowiadałam Wam już wcześniej. To aplikacja, która umożliwia łączenie filmów i obrazów. Pozwala również na dodawanie animacji, tekstów oraz emotikon. Funkcja green screen pozwala z kolei usunąć tło lub pierwszy plan z niektórych materiałów wideo. Do czego jeszcze wykorzystać aplikację i nieco bardziej rozbudowany poradnik znajdziecie tutaj: szkolenie live

Aplikacje do montażu to must have! W dobie, kiedy ciągle się gdzieś spieszymy, łapiemy inspiracje praktycznie bez przerwy i często sięgamy wtedy po telefon możliwość obróbki nagranych materiałów jest wręcz bezcenna. Warto rozeznać się w dostępnych na rynku, często darmowych rozwiązaniach. Kto wie, może dzięki temu podniesiemy nasza umiejętności i jakość dodawanych na social media materiałów? Biznes to ciągły rozwój – również w takim obszarze jak dostęp do technologii. Nie musisz mieć najnowszego smartfona, żeby dodawać świetne relacje.

Chcesz rozwijać swoją markę i biznes dzięki video. Dołącz do 2 dniowego kameralnego szkolenie w Warszawie. 12-13 Września.

Więcej informacji o szkoleniu znajdziesz pod tym linkiem: https://videoprogram.teacherka.pl/szkoleniewarszawa

Video dla rozwoju twojej marki i biznesu