W poprzednim wpisie opowiedziałam Wam nieco o content video marketingu. Pisałam o tym czym jest, jego zaletach i sposobach na wdrożenie go do biznesu. Dziś, chciałabym opowiedzieć o kilku platformach, gdzie video content marketing najlepiej się sprawdza. Jesteście ciekawi? Zapraszam do czytania!

Content video marketing czy video content marketing 

Z wyrażeniami jest czasami tak, że wystarczy zamienić jedno słowo lub użyć jego synonimu, by znaczenie straciło swój pierwotny sens. W przypadku tego sformułowania nie ma takiego problemu. Możemy mówić zarówno content video marketing i video content marketing – w zależności na co, w danym momencie, kładziemy nacisk. W tym, o czym piszę, chodzi i o video i o content – to dwie podstawy o których opowiadam. Teraz, kiedy już to wiemy, mogę opowiedzieć Wam o miejscach, w których można budować skuteczny video content marketing. Gotowi?

Platformy do video content marketingu

Powiem tutaj o trzech. Te, o których wspominam, to platformy z których sama często korzystam i z całą pewnością Wy również je znacie. Chodzi o: Facebooka, Instagram oraz…Youtube. Zacznijmy od Facebooka.

 

1.

 

Facebook

 

 

 

Pewne jest to, że niezmiennie od co najmniej roku Facebook bardzo lubi treści video. Jest to zgodne z jego polityką i wartościami, które chce promować. Zgodnie z tym, w ostatnim czasie Facebook bardzo mocno wspiera treści wideo, które trwają dłużej niż 90 sekund i samo video ma oczywiście o wiele lepsze zasięgi niż post statyczny i również o wiele lepsze niż GIF. W którym miejscu możemy umieszczać video? Jest kilka możliwości! Oczywiście newsfeed czyli tablica, drugim miejscem są relacje na Facebooku, transmisja na żywo oraz oczywiście dark posty/reklamy. Jeśli zastanawia Was czym są dark posty, to jest to określenie na taki rodzaj treści, które nie pojawiają się publicznie na naszej tablicy, a są to po prostu reklamy z grafiką puszczone do określonej grupy odbiorców, którym chcemy coś zakomunikować. W związku z umiejscowieniem są oczywiście pewne ograniczenia.

Jeśli chodzi o filmy w newsfeedzie:

– zalecamy format MP4 lub MOV, jednak przyjmie też takie formaty jak: 3g2 (Mobile Video), 3gp (Mobile Video), 3gpp (Mobile Video), asf (Windows Media Video), avi (AVI Video), dat (MPEG Video), divx (DIVX Video), dv (DV Video), f4v (Flash Video), flv (Flash Video), gif (Graphics Interchange Format), m2ts (M2TS Video), m4v (MPEG-4 Video), mkv (Matroska Format), mod (MOD Video), mov (QuickTime Movie), mp4 (MPEG-4 Video), mpe (MPEG Video), mpeg (MPEG Video), mpeg4 (MPEG-4 Video), mpg (MPEG Video), mts (AVCHD Video), nsv (Nullsoft Video), ogm (Ogg Media Format), ogv (Ogg Video Format), qt (QuickTime Movie), tod (TOD Video), ts (MPEG Transport Stream), vob (DVD Video), wmv (Windows Media Video)

– minimalna długość filmu to 1 sekunda

– maksymalna długość filmu to 120 minut

– maksymalny rozmiar pliku to 4,0 GB

W przypadku transmisji na żywo:

– limit czasu trwania jednej transmisji wideo na żywo wynosi 8 godzin i 4 godziny jeśli mówimy o telefonie

Stories na Facebooku

– maksymalna długość filmu to 20 sekund

– stories, tak jak na Instagramie, znikają po 24 godzinach

Oczywiście bardzo dobrą praktyką, którą zalecam jest dodawanie filmów na Facebooka z napisami. To o wiele bardziej wspomoże Wasze treści, ponieważ dzięki temu będą mogli je odtwarzać odbiorcy, którzy w danym momencie nie mają możliwości włączenia ich z dźwiękiem z racji okoliczności w których się znajdują lub braku słuchawek. Ważne również, by Wasze filmy były dostosowane pod mobile czyli pod telefony komórkowe, ponieważ większość ruchu obecnie ma miejsce właśnie ze smartfonów. Mówiąc o formatach warto wtedy konstruować filmy w formacie 1:1 Pamiętajcie również, że wrzucając na Facebooka filmy linkujące do YouTube również narażacie je na niższy zasięg. Te dwie platformy niezbyt się lubią. Z całą pewnością filmy wrzucone bezpośrednio, w całości na Facebooka te zasięgi będą miały większe.

Pamiętajcie również o reklamach. Po obejrzeniu statystyk oglądalności Waszego filmu będziecie nie tylko mogli zobaczyć, które treści bardziej podobają się Waszym odbiorcom, ale również włączyć reklamę do konkretnych osób, które widziały ten konkretny film. Straszne? Zależy z której perspektywy na to spojrzymy.

 

2.

 

Instagram 

 

 

 

Na Instagramie możliwości dodania video mamy może nieco mniej, ale moim zdaniem ta platforma jest dla tego formatu wręcz stworzona. Instagramowe stories cieszą się większą popularnością niż te Facebookowe – stąd wiele spekulacji na temat sensowności umieszczania relacji na samym Facebooku. Funkcje te pokrywają się, ponieważ Facebook jest również właścicielem Instagrama – wszystko zostaje w rodzinie. Jakie więc mamy możliwości?

Instagram stories:

– minimalna długość filmu to 1 sekunda

– maksymalna długość filmu to 15 sekund

– u większości osób powinna być już możliwość nagrywania stories ciągiem, co oznacza, że przy kliknięciu na nagrywanie będąc już w aparacie na Instagramie i trzymając ten guzik Instagram sam, płynnie, pozwoli Wam na dogranie 4 relacji po 15 sekund każda. Niech nie zmyli Was to, że po 4 okienku stories nadal bedą się nagrywały – Instagram tego nie zapisze

Instagram TV:

– filmy muszą mieć długość od 15 sekund do 60 minut (posiadacze większych i zweryfikowanych kont mogą przesyłać filmy trwające do 60 minut, jednak muszą to zrobić z poziomu komputera) w pozostałych przypadkach jest to 10 minut (mowa o dodawaniu filmów z poziomu telefonu)

– filmy muszą być w formacie MP4

– można przesłać film w orientacji pionowej o współczynniku proporcji 9:16 (rekomendowane) lub film w orientacji poziomej o współczynniku proporcji 16:9 (pamiętajmy jednak że użytkownicy instagrama korzystają z niego głównie w orientacji pionowej)

– minimalna rozdzielczość filmu to 720 pikseli

 

Filmy można dodawać również do swojego feedu (tablicy). Wtedy długość takiego filmu wynosi maksymalnie 1 minutę. Po jego nagraniu pojawia się również opcja wybrania odpowiedniej miniatury (1 z 5 klatek z filmu). Jego proporcje to 1:1

 

3.

 

YouTube 

 

 

 

Jak filmy, to YouTube. Tam najczęściej szukamy naszych ulubionych piosenek, wystąpień czy podcastów w formie video. Fakt, jest to platforma, która pozwala na dodawanie o wiele dłuższych treści niż wszystkie powyżej i jest w całości dedykowana filmom. Jakie mamy możliwości na tej platformie?

Standardowe filmy:

– film może mieć długość od 33 sekund do 15 minut, w przypadku dłuższych treści konto należy zweryfikować

– dostarczane filmy powinny mieć jak najwyższą rozdzielczość

– tytuł filmu może mieć maksymalnie 100 znaków, a opis – 5000

– maksymalny rozmiar przesyłanego pliku to 128 GB lub 12 godzin

Transmisja na żywo:

– istnieje możliwość przeprowadzenia transmisja na żywo z poziomu telefonu/ipada oraz z poziomu komputera – w przypadku mobile, by móc transmitować na żywo musisz mieć co najmniej 1000 subskrybentów. W przypadku nagrywania np. przez kamerkę komputera nie ma takich ograniczeń

– jeżeli Twoja transmisja będzie trwać dłużej niż 12 godzin, może w ogóle nie zostać zarchiwizowana, w przypadku transmisji do 12 godzin YouTube automatycznie ją archiwizuje

– jeśli chodzi o limit – transmisja może być ciągła

 

Którą platformę wybrać?

To jest oczywiście temat bardziej złożony i bierze się tu pod uwagę kilka aspektów w odniesieniu do strategi Twojego biznesu. Ale możesz rozpatrzyć to dwojako i zacząć od prostych pytań. Po pierwsze: Gdzie są Twoi odbiorcy, Twoja grupa docelowa, Twoi klienci? Druga kwestia, którą platformę Ty najlepiej znasz i na której dobrze się czujesz?

Facebook ma największe możliwości reklamowe, jednak chwali sobie tylko „swoje” filmy. Instagram jest łącznikiem formatowym między Facebookiem a Youtubem, gdzie tych treści video spodziewamy się już o wiele więcej, chociażby w stories. Youtube to platforma dedykowana video i lubiąca dłuższe formy jak np. haule, vlogi, inspiracje czy transmisje na żywo. W tym przypadku wymaga to też zupełnie innego, bardziej profesjonalnego przygotowania i scenariusza. Wybierając jedną platformę możecie oczywiście promować swoje treści w innych kanałach – ŚMIAŁO! Każda platforma to nieco inny odbiorca, inne narzędzia i inne przeznaczenie. Na każde z tych miejsc warto obrać plan, by przygotowywać takie treści, które będą chętnie oglądane i przyniosą nam najwięcej korzyści.

Podzielcie się ze mną który kanał lubicie najbardziej i dlaczego akurat tam nagrywacie lub chcielibyście nagrywać. Jestem bardzo ciekawa!

One thought on “Content video marketing – moje wskazówki cz.2”

Comments are closed.