Jak wspominałam w ostatnim live – z marketingiem jest trochę tak, że bardzo lubi określenia glamour. Problem polega na tym, że są to czasami pojęcia, których używamy, ale nie do końca wiemy co znaczą. Content video marketing to właśnie takie pojęcie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do czytania!

Czas na małe porządki…

Zacznijmy od content marketingu – tym pojęciem w większości nie ma problemu – możemy je bezpośrednio tłumaczyć jako marketing treści. Chodzi o takie tworzenie i publikowanie treści, które są atrakcyjne, a przede wszystkim przydatne dla naszych odbiorców i potencjalnych klientów. Są to na przykład: ebooki, poradniki czy artykuły eksperckie.

Drugim, łączonym, ale jednak nieco bardziej konkretnym pojęciem jest video marketing – wcześniej kojarzony głównie z reklamami video czy postami sponsorowanymi. Teraz to jeden z kluczowych elementów strategii marketingowej. Są to treści wizualne – video – które tworzone i dodawane w sposób świadomy przyczyniają się do budowania marki i zaufania wśród odbiorców.

Połączeniem tych dwóch pojęć jest content video marketing o którym chciałabym Wam dzisiaj nieco opowiedzieć. Słowo marketing implikuje oczywiście sprzedaż, ale jak łączy się to z poprzednimi pojęciami? Wiele treści możemy publikować dla naszych odbiorców zupełnie za darmo – takie treści tworzą naszą markę, pozycjonują nas jako eksperta. W dużym skrócie budujemy swoją markę, pokazujemy to, w czym jesteśmy dobrzy lub opisujemy nasze odczucia w sposób atrakcyjny dla odbiorców. Na końcu tej drogi, o czym mówi się bardzo mało i często jest to powód do wstydu, są pieniądze i zarabianie na swoich umiejętnościach. Boimy się o tym mówić i uważamy to za coś złego, a niesłusznie! Ważne jest to, co chcemy zaprezentować na końcu tej drogi. Dajemy dużo darmowych treści, ale one wspierają również treści, które chcemy sprzedawać i nie ma w tym nic złego.

Content video marketing – jakie ma zalety?

  • Pozwala na zwiększenie widoczności i w efekcie rozpoznawalności marki w sieci – treści video są niezwykle popularne i łatwe w konsumpcji przez odbiorców. Jeśli zostaną „podane” w sposób atrakcyjny i będą merytoryczne pozwolą na zbudowanie pozycji eksperta w danej branży.
  • Pozwala sprawdzać – jakie treści przyjmą się lepiej, a jakie gorzej. Dzięki temu można dowiedzieć się jakie tematy lubi Wasza społeczność, a jakich nie potrzebuje.
  • Algorytmy lubią video – wiele mówi się o tym, że ten rok, to rok video i tak jest – zarówno Facebook, jak i Google traktują treści video w sposób nadrzędny względem chociażby postów statycznych czy artykułów – pozwala to zwiększyć zasięgi posta.
  • Zbliża do odbiorców – treści video pozwalają na skrócenie dystansu, pokazanie siebie i tego, kim jesteśmy; czym się zajmujemy – przedstawienie ludzkiej strony danego biznesu.
  • Łatwość udostępniania – merytoryczne materiały video są bardziej przystępne i łatwiejsze w przyswojeniu, dzięki czemu też chętniej udostępniane przez odbiorców.

Trzy kroki w content video marketingu

Pierwszy krok to budowanie relacji – treść, którą tworzymy w formie video i prezentujemy naszym odbiorcom – to może być live, filmik na YouTube lub Facebooka. Pozwala to na zbudowaniu relacji/bliskości z osobami do których się zwracamy. Dajecie się dzięki temu poznać. Z czasem, stajecie się osobami zaufanymi w oczach Waszych odbiorców. Chodzi konkretnie o Was – nie o produkt, a o Was – to bardzo ważne.

Drugi krok, to tworzenie treści, które pozycjonują Was jako eksperta. Uczycie, motywujecie, inspirujecie. Komunikujecie treści nakierowane na wasz produkt czy usługę. Ważne w tym kroku jest to, po co to robicie. Pokazuje to Was jako osoby, które znają się na tym co robią i wiedzą o czym opowiadają.

Trzeci krok, to moment i przestrzeń na tworzenie marketingu. Jest to czas na promowanie i sprzedawanie treści i/lub Waszych usług. Jest to sprzedaż oparta na wiarygodności i poparta Waszą pozycją eksperta w danej dziedzinie. Taka sprzedaż jest dużo bardziej solidna i wartościowa – i dla Was, i dla Waszych klientów. Będzie to też bardzo konkretny klient. Klient, który Was zna, ceni i wie czego może się po Was spodziewać i czego oczekiwać od produktów, które komunikujecie.

Pamiętajcie przede wszystkim o tym, żeby zadać sobie pytanie dlaczego to robicie. Zastanówcie się, co chcecie komunikować i dlaczego jest to wartościowe dla Waszych odbiorców. Odpowiedź na to pytanie wydaje się proste, ale jak się w tym zagłębicie, to może się to okazać bardziej złożone niż myślicie. Dzięki odpowiedzi na te pytanie będziecie mogli uporządkować swoje działania i w efekcie sprzedawać produkty i usługi. Trzymam za Was kciuki!

Oczywiście jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące content video marketingu, to piszcie śmiało.