Jak szkolić online?

Prowadząc działalność online, online oraz offline, ale także i całkowicie offline można docierać do odbiorców/klientów z różnego rodzaju produktami czy usługami poprzez prowadzenie szkoleń online. Ja bardzo często korzystam z takiej możliwości, ponieważ wiem, że mogę wtedy przekazać swoją wiedzę większej liczbie osób w przeciwieństwie do pracy indywidualnej czy mastermindu, które skupiają się na nieco innych czynnikach. Często też zadajecie mi pytania: jak szkolić online? Z jakich platform korzystać? Jak to przekazać odbiorcom i jak pokazać im, że to też jest wartościowe?

Postanowiłam napisać krótki poradnik jak szkolić online.

Na początku kilka słów o tym który format video służy do czego?

Jak szkolić online – Formaty video

Stories

Jeśli chcesz motywować odbiorców, współdzielić z nimi codzienne zajęcia, pokazywać jak mogą działać w kreatywny sposób wybierz format Instagram Stories lub relację na Facebooku. Stories to niezwykle ciekawa i szybka forma dotarcia z Twoim wideo do szerokiej grupy odbiorców zebranej na Twoim profilu, ale również osób przybywających z z poza Twojego profilu. Dzięki temu narzędziu możemy wrzucać tam zdjęcia i filmy (również starsze), które będą widoczne na profilu przez 24 godziny. Możemy także nagrywać i zapisywać relacje na żywo (będą wtedy one również dostępne przez 24 godziny). Jedno stories to 15 sekund i możemy ciągiem nagrać 4 takie stories, każde z nich obrobić graficznie, dodać filtry i opublikować. Jeśli 4 to zbyt mało śmiało, nagrywaj dalej.

Live na Facebooku i/lub na Instagramie, a także YouTube

Jeśli chcesz porozmawiać ze swoimi odbiorcami, zadać im pytania, wejść w dialog, przekazać informacje w formie mniej formalnej to zaplanuj spotkanie live. Możesz zorganizować takie spotkanie zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Pamiętaj, że live na Instagramie można zapisać tylko na 24 godziny. Live na Facebooku z kolei możesz zostawić na tak długo jak chcesz. Jeśli chodzi o YouTube to również daje on możliwość transmitowania live. Dodatkowo możesz tam ustawić konkretną datę i godzinę premiery, a także pozwolić swoim odbiorcom na ustawienie przypomnienia, by nie przegapili tego live.

Grupa na Facebooku

Jeśli chcesz jakąś grupę, z którą do tej pory działałaś offline przenieść do przestrzeni online, to stwórz grupę na Facebooku. Może to być grupa tajna (wówczas nikt spoza grupy jej nie wyszuka oraz nie zobaczy kto do niej należy i nie będzie widział co się tam dzieje). W tej grupie możesz robić cykliczne spotkania live, które będą się odbywały wyłącznie dla zapisanych członków grupy. Jest to ta sama forma, co powyżej, ale wykorzystana w nieco inny sposób.

Webinar

Jeżeli chcesz przeprowadzić bardziej merytoryczne spotkanie i dodatkowo wykorzystać do tego prezentację to wykorzystaj formę webinaru. Jak wygląda podstawowa struktura dobrze poprowadzonego webinaru znajdziesz w PDF – TUTAJ.

Jak przygotować webinar

Platformy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram czy YouTube pozwalają na to, by każdy mógł bezpośrednio ze swoich urządzeń przeprowadzić transmisję live. Wystarczy do tego Twój smartfon, dobre światło i…pomysł! Oczywiście niezwykle ważne jest również wcześniejsze zapowiedzenie live, by nasi odbiorcy wiedzieli kiedy, gdzie i o czym będą słuchać. Technicznie jest to bardzo proste i w każdej aplikacji dobrze oznaczone. W przypadku Instagrama należy tylko pamiętać, by zaraz po zakończeniu transmisji kliknąć mały przycisk ZAPISZ. To kluczowa kwestia.

Jak szkolić online – Platformy

Jeżeli jednak chcesz wykorzystać oprogramowania, które pozwalają na więcej możliwości, na przykład na zaplanowanie transmisji, zaproszenie gościa, udostępnienie ekranu, dzielenie się komentarzami, to musisz skorzystać z zewnętrznych platform.

1. OBS – darmowa platforma do nagrywania i streamowania multimediów. Dostępna jest na platformy Windows, Linux oraz Mac OS. Platforma współpracuje z najpopularniejszymi usługami streamingowymi takimi jak: Twitch, YouTube, DailyMotion czy Hitbox.

2. Belive.tv – tej aplikacji nie musisz pobierać. Jest ona jednak płatna. Nowi użytkownicy mają możliwość skorzystania z 14 dni za darmo. Belive.tv pozwala na streamowanie live na stronie na Facebooku, profilu czy wydarzeniu. Możesz zapraszać gości i razem z nimi prowadzić relację lub szkolenie. Możesz również dodać swoje logo, co czasami jest niezwykle ważną funkcją dla zwłaszcza młodszych marek.

3. Ecamm for Mac – aplikacja do pobrania dla użytkowników systemu iOS. Aplikacja jest płatna, ale posiada 14 dni próbnych. Posiada połączenie z większością platform streamingujących jak Facebook Live, YouTube Live, Periscope oraz Twitch. Pozwala streamować zarówno na profilu, jak i w grupach. Dodatkowo posiada połączenie ze Skype. Pozwala dodać logo, zmienić tło czy współdzielić ekran z innymi. Można bez większego problemu streamować na kilka platform jednocześnie.

4. Live Webinar – platforma, z której można korzystać bez konieczności instalowania czegokolwiek. W wersji bazowej jest darmowa, ale jeśli myślimy o jej bardziej profesjonalnym korzystaniu, to wiąże się to z pewnymi kosztami. Ceny są jednak bardzo przystępne. Aplikacja działa na smartfonach, tabletach oraz na smart tv. Live można nagrywać, współdzielić i modyfikować w zależności od potrzeby. Streamuj na Facebooka, YouTube, Vimeo oraz Periscope.

5. vMix – to bardzo rozbudowane narzędzie do streamingu w najpopularniejszych serwisach takich jak: Twitch TV, YouTube, Facebook oraz Ustream. Jest do pobrania w darmowej wersji. Wersja wzbogacona jest już płatna. Program pozwala również na tworzenie i nagrywanie plików wideo. Program pozwala na oddanie jakości 4K. vMix umożliwia wyświetlenie jednego obrazu lub kilku ekranów oraz wspiera rozmaite kamery internetowe.

6. Xsplit – aplikacja jest możliwa do pobrania w darmowej wersji. Istnieje również wersja płatna. Oczywiście tak jak poprzednie pozwala na streamowanie w popularnych platformach, co jest oczywistością. Aplikacja jest niezwykle intuicyjna i pozwala również na dokonywanie edycji wideo. Dzięki temu zyskujemy dodatkową wartość w ramach jednego programu.

7. Zoom – jeżeli chcesz się spotkać z odbiorcami „twarzą w twarz” – nie tylko z jednym odbiorcom lub nie mówiąc do wielu osób, ale będąc sam na ekranie, to skorzystaj z platformy Zoom. Posiada ona opcje bezpłatną i płatną. W wersji bezpłatnej możesz bez ograniczeń czasowych spotkać się tylko z jedną osobą. W przypadku większej liczby osób masz limit czasowy do 40 minut. Jeżeli potrzebujesz więcej czasu na spotkania grupowe musisz wykupić miesięczny abonament. Będzie się on przedłużał automatycznie chyba, że go wyłączysz, co możesz zrobić w każdym momencie. Osobiście na Zoomie prowadzę wszystkie swoje spotkania w ramach akademii twórców video i programów mastermind, i bardzo go sobie to chwalę. Możesz tam dzielić się ekranem z innymi więc nie ma problemu pokazywaniem prezentacji.

8. ClickMeeting – oparta o przeglądarkę internetową platforma do webinarów i wideokonferencji, działająca na wszystkich urządzeniach bez względu na system operacyjny. Poza wersją na przeglądarki dostępna jest aplikacja mobilna na systemy Android i iOS.

Pamiętaj, że nawet, jeśli nie znasz jakiegoś programu na YouTube znajdziesz wiele instrukcji w jaki sposób zainstalować i przygotować program do działania. Nie bój się szukać informacji, nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu!

Gdzie przygotujesz prezentację?

Same prezentacje możesz stworzyć w programach dedykowanych, na przykład w Keynote dla komputerów Mac i PowerPoint dla komputerów z oprogramowaniem Windows. Możesz również stworzyć pięknie wyglądające prezentacje w programie Canva, gdzie później możesz je eksportować do formatu prezentacji czy pdf. (mój poradnik dotyczący webinarów, który możesz pobrać, jest przygotowany właśnie w jednym z szablonów, które można bezpłatnie znaleść w programie Canva)

W jaki sposób można współdzielić ekran?

Jeżeli chcesz dzielić się na ekranie komputera tym, co pokazujesz na ekranie smartfona, to możesz wykorzystać na przykład program Reflectoe 3. Jest płatny, ale w momencie, kiedy na przykład chciałam przeszkolić widzów w trakcie trwania live jak krok po kroku tworzyć Instagram Stories, to właśnie tego programu użyłam. Jeśli zastanawiacie się jak szkolić online w ciekawy sposób, to współdzielenie ekranu podczas live jest takim rozwiązaniem!

O czym warto pamiętać przed publikacją?

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić jaka jest moc łącza internetowego. Dla osób, które działają online dobry Internet to podstawa, ale jeśli do tej pory nie używaliście, któregoś z tych programów, to pewnie nie zwracaliście na to uwagi. Transmisje live, webinary czy spotkania na zoom, jeżeli tylko to możliwe róbcie z podłączeniem internetowym na kablu. Jeżeli nie jest to możliwe to sprawdźcie siłę swojego Internetu bezprzewodowego. Można to zrobić w kilku aplikacjach, które są do pobrania na smartfon, np SpeedTest

Życzę Ci powodzenia w działaniu. Może okaże się to dla Ciebie ciekawą alternatywą i odskocznią od działań offline. Wiedza jak szkolić online jest niezwykle przydatna.

Jak przygotować webinar

10 thoughts on “Jak szkolić online – przydatne platformy”

  1. Dzięki Sylwia.
    Na pewno skorzystam. Ja chyba wybiorę clickmeeting do lekcji online dla moich lektorów.
    Jutro zaczynamy walkę żeby rodzice przypilnowali dzieci i żeby była praca online. Powiem Ci że jestem w szoku ile osób się boi technologii mimo posiadania smartfonów itp. Otrzymaliśmy już w środę kilka maili typu: ile pieniędzy odliczycie od umowy za odwołane lekcje. Ręce opadają 🤓🙋🏻‍♀️

    1. To prawda, dużo osób czuje się z technologią niepewnie. Może sposobem jest przekazanie im, jak mogą z tego korzystać. W sensie zrobić jakieś krótkie szkolenie jak będziesz się teraz komunikować z uczniami, żeby rodzice wiedzieli jak to będzie wyglądać.

  2. Cześć, bardzo fajne kompentium wiedzy, chciałam pobrać też pordnik jak skonstruować webinar, ale nie dostaję emaila :-/

  3. Witam. Super kompedium wiedzy, ale proszę o wskazówkę, jak zrobić live z prezentacją w tle?
    Pozdrawiam Izabela Stelmaszyk

    1. Do tego potrzebujesz wykorzystać któryś z programów, które w artykule wymieniłam. Warto jest je przetestować, mają okresy testowe bezpłatne i sprawdzić, który jest dla nas najbardziej optymalny. Jak już na nich działamy to prezentacje puszczamy na zasadzie dzielenia się ekranem i w większości tych programów możesz ustawić czy ma być widać Ciebie jako prowadzącą w małym okienku czy nie.

Comments are closed.