Jeśli tworzysz filmy czy to na Facebook, Instagram czy YouTube napewno choć raz zastanawiałaś się „skąd wziąć muzykę?”, „czy na pewno to źródło jest legalne?”. Wielokrotnie zdarzało się już, że twórcy dodając ulubiony kawałek do swojego filmu po kilku dniach dowiadywali się, że robią to bezprawnie i…film zostawał całkowicie pozbawiony dźwięku. To zdecydowanie efekt, którego chcemy uniknąć! Skąd jednak bez obaw czerpać podkłady pod nasze video? Dlaczego muzyka w video jest tak ważna?

muzyka w video

Muzyka w video – zanim wybierzesz muzykę…

Na początek warto zadać sobie pytanie co cechuje filmy, które dobrze się ogląda? Oczywiście będzie to montaż ujęć, odpowiednie oświetlenie, ale i sama merytoryka tego, co chcemy przedstawić; historia, którą chcemy opowiedzieć. Do tego wszystkiego dochodzi sprzężona z tym, odpowiednia muzyka, która będzie podbijała najlepsze momenty, ale i będzie tłem dla innych. Zanim więc zastanowimy się skąd wziąć ową muzykę zastanówmy się po co nam ta muzyka, do czego chcemy ją wykorzystać, co w danym video ma podkreślać i jaki ma być jej charakter.

Drugą istotną kwestią jest spójność tej muzyki z naszą marką. Jest to niezwykle istotny aspekt w momencie, gdy chcemy, by nasz odbiorca zapamiętał naszą markę. Muzyka to jeden z czynników, który zdecydowanie może nam w tym pomóc. W jaki sposób? Zwróć uwagę, że na YouTube twórcy często mają swój jinglel czy muzykę, która przewija się w każdym ich materiale. Dlaczego? Dlatego, by ta konkretna melodia czy te konkretne kolory kojarzyły się odbiorcy z jego marką. To nie tylko zabieg marketingowy, ale również kwestia spójności. Tak, jak zdjęcia w feedzie na Instagramie czy charakter treści, które publikujecie powinien być spójny, tak samo kolory czy muzyka są tymi elementami, które tą spójność dopełniają.

Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na licencję?

Oczywiście biorąc pod uwagę szeroką gamę utworów, które możemy wykorzystać do video warto się również zastanowić czy chcemy wykorzystać jakiś bardziej popularny utwór; z głosem czy bez, a może skorzystać z mniej znanych melodii lub stworzyć coś własnego? Rozwiązań jest całe mnóstwo! Jednak w przypadku korzystania z czyjejś własności musimy brać pod uwagę kwestię licencji na dany utwór. Muzyka w video musi pochodzić z legalnego źródła. Licencja nie będzie potrzebna jedynie w sytuacji, kiedy taki utwór stworzymy sami (nawet z gotowych sampli). Cena licencji może być kwotą akceptowalną, ale potrafi być też kwotą totalnie astronomiczną. Zacznijmy jednak od najprostszego rozwiązania.

Muzyka w video – darmowe źródła z muzyką.

Biblioteka Facebooka

Dostęp do darmowej listy utworów Facebooka znajdziemy na stronie: www.facebook.com/sound/collection.Użytkownicy mogą sortować utwory według gatunku, nastroju, długości lub tego, czy mają one zawierać wokal (oraz jakiego rodzaju wokal). Dostępne są też różnego rodzaju efekty dźwiękowe. Warto jednak pamiętać, że muzyka pochodząca z tej kolekcji może być używana jedynie na platformach społecznościowych. Kolekcja liczy obecnie ponad 100 utworów i ponad 1500 dźwięków.  Jest więc w czym wybierać! Pamiętajmy, że Facebook bardzo lubi treści dodawane spontanicznie i z telefonu, a muzyka? Świetnie sprawdzi się na przykład w puszczanych reklamach.

Biblioteka Youtube

To prawdopodobnie jedno z najbardziej popularnych źródeł legalnych i darmowych utworów muzycznych oraz efektów dźwiękowych do swobodnego wykorzystania podczas tworzenia własnych produkcji video. Biblioteka audio jest dostępna na stronie: www.youtube.com/audiolibrary/music. Utwory można filtrować według gatunku, nastroju lub według rodzaju licencji:

uznanie autorstwa nie jest wymagane,

uznanie autorstwa jest wymagane.

Są one wyraźnie oznaczone wiec bez obaw! Dodatkowo muszą zostać wymienione w opisie filmu wraz z podaniem autora. Można z nich korzystać bez ponoszenia opłat.

Mobygratis.com

Strona stworzona stricte dla użytkowników, którzy działają non-profit i pasjonują się montażem i tworzeniem filmów, ale nie zarabiających na swoich projektach. Platforma posiada około 150 wyselekcjonowanych utworów, których możecie użyć w swoich amatorskich projektach.

Joshwoodward.com

Na stronie możecie ściągnąć w pełni za darmo tysiące utworów; w wersji ze słowami oraz instrumentalnej (jeżeli obie wersje są dostępne). Muzyka jest za darmo, jednak niezbędne jest podanie adresu e-mail. Dodatkowo otrzymujemy tekst (jeśli jest) oraz akordy.

Audionautix.com

Mimo dosyć słabej graficznie oprawy strona posiada mnóstwo utworów podzielonych na kilkadziesiąt kategorii. Ściągnięcie ich jest stosunkowo proste i nie wymaga rejestracji ani podawania danych osobowych. Nie warto się więc od razu zniechęcać!

Bensound.com

Strona posiada w swojej ofercie opcję pobierania utworów za darmo oraz kupna licencji. Pobierając utwór darmowo nie mamy prawa wykorzystać go docelów komercyjnych. Jeżeli zamierzamy użyć go jednak w social media, to musimy za taki utwór zapłacić. Cena licencji jest uzależniona od późniejszego użycia muzyki. Wszystko jest dokładnie opisane; nie ma więc ryzyka, że zostaniemy wprowadzeni w błąd.

Dig.ccmixter.org

Na tej stronie znajdziecie utwory, które zostały wykorzystane w ponad 1 milionie gier, filmów i animacji. W przypadku pobierania i chęci wykorzystania utworu należy pamiętać o odpowiednim oznaczeniu, podaniu linku do licencji i wskazaniu, jeśli zostały dokonane w nim jakiekolwiek zmiany. Pobrane bezpłatnie utwory można remixować i rozpowszechniać, ale nie można ich użyć w profesjonalnych produkcjach.

Jamendo.com

Na stronie znajduje się wiele utworów i zdecydowanie jest w czym wybierać. Jeśli jesteś koneserem muzyki i szukasz czegoś wyrafinowanego, to zdecydowanie na tej stronie to znajdziesz. Pamiętaj, żeby dobrze ustawić filtry do przeszukiwania pod kątem licencji oraz tego, w jaki sposób masz zamiar wykorzystać utwór: komercyjnie czy prywatnie.

Premiumbeat.com

To niezwykle ciekawa strona z nieco droższymi utworami (od kilkunastu dolarów). Co ciekawe, utwory są tylko na wyłączność – będziesz jedynym posiadaczem danego utworu. Wyjątek stanowi muzyka klasyczna.

Oczywiście jeśli znajdziemy jakiś utwór na przykład na Soundcloud i chcielibyśmy go wykorzystać, to warto do takiego artysty czy twórcy napisać o zgodę na wykorzystanie i warunki. Nie bójmy się takich rozwiązań! Może z nich wyjść jedynie coś dobrego, a w najgorszym przypadku jedynie nie uzyskamy odpowiedzi na naszą wiadomość.

Muzyka w video jest kluczowa. Nie mówię tu tylko o filmikach na YouTube czy innych większych produkcjach. Fantastycznie podkreśli ona również krótsze montaże czy doskonale sprawdzi się w spersonalizowanych reklamach. Dobrym przykładem będzie na przykład Sprawny.marketing, który wykorzystuje stałą identyfikację wizualną i muzyczną. Słysząc pierwsze nuty od razu wiemy o jaką markę chodzi. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku marki T-mobile czy innych sieci komórkowych, które zarówno w reklamach, jak i materiałach audio wykorzystują znajomy jingiel lub konkretny fragment muzyki tak, by wszystkie produkcje były ze sobą spójne.

Pamiętajmy, że muzyka to emocje, a emocjami kupujemy. Sprawmy więc, by nasz materiał był atrakcyjny w każdym możliwym calu i by tworzył spójność z naszą marką. Niech kojarzy się naszemu odbiorcy dobrze, niech słyszy go w miarę często, polubi i połączy z nami. To przepis na sukces. W tym wszystkim jednak dbajmy o to, by było to legalne – w końcu to czyjaś praca. W Internecie mamy do dyspozycji zarówno darmowe banki, półdarmowe, płatne i premium – to od nas i tego gdzie dokładnie wykorzystamy muzykę powinno zależeć na jaki segment cenowy się zdecydujemy.

4 thoughts on “Muzyka w video – skąd pobierać i jak dopasować do swojej marki”

  1. Sylwia 🙂
    Bardzo Ci dziękuje za ten artykuł i podzielenie się tą wiedzą. Bardzo to ułatwi dalsze projekty.

Comments are closed.