Większość raportów i prognoz marketingowych, które możemy przeczytać opowiada o video jako jednym z trendów, który nie zmienia się od kilku lat i jeszcze przez następne kilka lat się nie zmieni. Czy aby na pewno? I czy jest sposób jak tego uniknąć i nieco przewidzieć nadchodzące trendy video? Opowiem Wam o tym co, moim zdaniem, czeka branżę video i na co warto postawić, żeby ciągle się rozwijać.

Trendy się zmieniają i jest to bardzo mocno widoczne. Zwłaszcza dla osób, które zajmują się tym tematem. Trendy są, trwają i przemijają. Taka kolej rzeczy. Obracając się jednak w tematach marketingowych czy budując własną markę warto czytać, obserwować i wyciągać wnioski.

W tym artykule przeczytasz o:
– 2 najważniejszych trendach contentowych
– 5 trendach video
– 1 nowości na IGTV

Oprócz tego, że mówię, co jest trendem, to mówię również jak te trendy wdrażać i realizować samodzielnie w Waszych działaniach. (Nagranie z live, w którym mówię o wdrażaniu znajdziecie TUTAJ).

Na co stawiać w 2020 jeśli chodzi o video? Trendy video.

Opowiem Wam teraz o, moim zdaniem, najważniejszych i najbardziej przyszłościowych trendach video, które zdecydowanie polecam. Jeśli nie do wdrożenia, to z całą pewnością do obserwacji jak działają i dostosowania ich do swoich potrzeb.

1.

Trend contentowy: Bio, Eco, Ziemia. Oczekiwanie konsumentów, że biznes będzie się angażować w różnego rodzaju zmiany społeczne czy chociaż w zmianę mentalności społeczeństwa. Chcemy, żeby ubrania były bardziej bio, żeby proces produkcji nie zużywał tak ogromnej ilości wody, by część zysków była przeznaczona na wsparcie dla potrzebujących. Powoli zakładamy, że to norma, choć tak nie jest.
Marki natomiast wciąż zastanawiają się jak połączyć swoje usługi, produkty i dbanie o Ziemię, by było to efektywne, ale jednocześnie nie powodowało strat.
W ostatnim czasie ten temat zyskał ogromny rozgłos i tego typu kwestie są niezwykle istotne dla klientów. Zignorowanie tego punktu spowoduje częściową utratę klientów i zniechęcenie tych bardziej świadomych.

2.

Trend video i contentowy: Autentyczność w contencie, ale i formatach video jest niezwykle ważna. Odbiorcy chcą oglądać nas takimi jakimi jesteśmy. Chcą relacji z backstage i przede wszystkim nas. Chcą być obecni w naszym życiu nawet jeśli to tylko na chwilę. Dzielmy się więc w miarę możliwości i oczywiście chęci z naszymi odbiorcami. Sprawia to, że budujemy silną więź, która jest podstawą do prawdziwej, szczerej relacji. W tym wszystkim nie pozwalanie sobie na bylejakość. Pamiętajmy, że na rynek wchodzą wciąż młodsze i młodsze pokolenia z zupełnie innym postrzeganiem rzeczywistości, oczekiwaniami i pragnieniami. Świat nieustannie się zmienia, technologia również. Znajomość i umiejętność dostrzegania jest kluczem do sukcesu.

3.

Trend video: Rozdrobnione formy, czyli takie formaty, które pierwotnie były dłuższe, ale zostały skrócone. Odbiorcy inwestują w oglądanie coraz mniej czasu. Wynika to z chaosu informacyjnego i tego, że nie jesteśmy w stanie utrzymywać naszej uwagi tak długo jak wcześniej. Jest to absolutnie zrozumiałe. Skoro taki jest nasz odbiorca powinniśmy zastanowić się w jaki sposób dostosować to, co chcemy przekazać do jego/jej zdolności odbierania i przetwarzania tych informacji. Forma jest niezwykle istotna. Lepiej inwestować w formaty od 1,5 – 3 min, niż dodawać około 3-minutowe filmy rozwlekające temat i rozkładające go na części.
Jeśli chodzi o rozdrabnianie nowość jaką wprowadza IGTV są serie. Jeżeli masz dłuższy temat, to możesz nagrać kilka odcinków, dodać je, a wtedy na ekranie w rogu pojawia się naklejka seria i odbiorca będzie mógł łatwiej znaleść kolejne części. Będzie to oznaczone i może tworzyć kilkuodcinkową historię. Taka forma jest zdecydowanie bardziej „do przełknięcia” dla widza niż jedna, długa forma. Ważne również, żeby te video były na jeden, konkretny temat – jest to spoiwo, które pozwala widzowi zrozumieć, co konkretnie chcemy przekazać.

4.

Trend video: Wstęp w video. Pierwsze 30 sekund ma znaczenie. Odbiorca bardzo szybko zdecyduje czy coś dalej oglądać, czy nie. Nie zaczynaj od przedstawiania się, od długiego intro, muzyki, zdjęć. Zastanów się bardzo dokładnie, co ma być w tych początkowych sekundach, by Widz chciał oglądać dalej. To musi być konkret. Warto bazować na planszach, na przykład z logo czy tematem. Może się to równie dobrze pojawić w późniejszej partii filmu w rogu. To temat ma być interesujący. Historia powinna wciągnąć widza od pierwszych sekund, a nie budować napięcie. Dzisiejsi widzowie nie są już aż tak cierpliwi. Skracamy, skracamy, skracamy i dajemy dużo „mięsa”.

5.

Krótkie video. Trendy video mówią, że idziemy w stronę coraz krótszych, a jednocześnie coraz trudniejszych form, na przykład: 6 sekundowe reklamy, 15 sekundowe historie, podkręcone muzyką, które są szybkie i dynamiczne. Obserwujmy, uczmy się i wdrażajmy do swojego biznesu. I tu mam dla was zadanie: jeśli nie znacie jeszcze Tic Toc załóżcie i trenujcie tam! To medium krótkich form, gdzie możemy zobaczyć jak to powinno się robić! Nie kopiujmy, nie naśladujmy, a inspirujmy się. To, co pokazujemy musi pasować do Was, waszego stylu i przede wszystkim Waszej marki. Jeśli to właśnie tam jest Wasz odbiorca – śmiało!

6.

Trend video: Relacje z odbiorcami. Relacje stają się coraz ważniejsze – zarówno w procesie budowania marki, jak i utrzymania klienta. Nie chodzi o konkretny format video, a o sam content i myślenie o budowaniu relacji w różnych formatach, chociaż najszybciej zrobimy to w, tak zwanym, contencie efemerycznym, czyli stories na IG, relacji na FB czy formacie live. To formy bezpośrednie i angażujące. Nie mają już takiego znaczenia jak kiedyś, jednak są póki co najbardziej skuteczną i najbliższą widzowi formą. Chodzi tu o to, by myśleć o dialogu z odbiorcami a nie „mówieniu do nich”

Trendy video to coś, co zdecydowanie warto obserwować i dostosowywać do swojego biznesu tak, by przynosiło korzyści. Nie kopiujmy i nie idźmy na łatwiznę. W tego typu formie jest miejsce dla każdego, a możliwości są wręcz nieskończone.

Mam nadzieję, że wiesz już na jakie trendy video chcesz postawić, by Twój biznes rozwijał się jeszcze bardziej efektywnie. Pamiętaj – nie wszystko na raz i…metoda małych kroków. Rozglądaj się i zwracaj uwagę na każdy najmniejszy szczegół, dzięki temu właśnie staniesz się mistrzynią w tej dziedzinie.

A jeżeli chcesz zostać mistrzynią video to koniecznie sprawdź Akademię Twórców Video 2020. Ruszamy już 27 stycznia!

Akademia to 3-miesięczny program, który w sposób kompleksowy podchodzi do tematu content video marketingu, pracy z kamerą i wystąpieniami przed nią. Nie będę tam jedynym wsparciem. Obok mnie staną prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Wszystko po to, by nauczyć Was swobodnego obcowania z kamerą i wykorzystania content video marketingu w swojej branży.

Życzę powodzenia w ćwiczeniu i…słyszymy się już wkrótce!