To niewiarygodne, jak video zdominowało nie tylko Internet, ale i nasze życia. Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział Ci, jak ogromny wpływ ten rodzaj treści będzie miał na Ciebie, podejmowanie decyzji zakupowych czy Twoją firmę, jaka byłaby twoja reakcja? Obecnie treści video są podstawą skutecznej strategii oraz kampanii marketingowej. Jak zatem w całym tym natłoku różnego rodzaju komunikatów obcujemy z treściami video? Jaki kierunek obierze rozwój video marketingu w 2021 roku?

Jak konsumujemy treści?

Głównie WIZUALNIE. Dlatego właśnie tak duży nacisk kładziony jest na to, by treści były atrakcyjne, przykuwały uwagę, odróżniały się i były kolorystycznie spójne. Tak samo jest w kontekście video. Jego zadaniem jest zatrzymać naszą uwagę, ale też coś nam przekazać. Może to być historia, emocje, a także wartość. Jeszcze kilka lat temu był to miły dodatek dla osób, które zajmują się marketingiem i tworzeniem contentu. Był to wyróżnik. Teraz? Konieczność. Jeśli nie masz video, nie nagrywasz, to niezwykle trudno jest dotrzeć do odbiorcy. Dlaczego? Ponieważ video może zaprezentować ciebie, twoje emocje, twój głos, historię. Służy nie tylko do reklam, ale i do standardowej komunikacji.

Content video to na przykład: prezentacje, videoblogi, webinary, reklamy, live, wywiady tutoriale czy video produktowe. Przygotowując content na swoje social media, warto zastanowić się, które z elementów możemy zaprezentować przy użyciu video, czasem dzięki temu nadając tematowi drugie życie i pokazując go w atrakcyjniejszej dla widza formie.

Jak wyglądał video marketing w 2019 i 2020 roku?

Rok 2019 i 2020 to lata przełomowe w kontekście powstawania, ale i konsumpcji contentu video przez marki i ich odbiorców:

treści video

Co świetnie się sprawdzało?

Format pionowy

Wracając do teorii komunikowanych w kontekście przyszłości video, w tamtym czasie mówiło się o tym, że preferowanym przez odbiorców sposobem konsumpcji treści jest format pionowy (aż 87% osób trzyma telefon w ten sposób). Co więcej, pionowe filmy wykazywały wskaźnik ukończenia na poziomie 90%, podczas oglądania filmu do odbiorcy docierało aż 95% przekazu. To oszałamiające dane, a w dodatku rzetelne. Zostały potwierdzone przez firmę Wyzowl, która zajmuje się badaniem contentu video i przygotowywaniem corocznych raportów w tym zakresie. Ten trend utrzymał się również w 2020 roku, co więcej-stał się trendem wiodącym.

Testowanie długości treści

W 2019 i w 2020 roku w Internecie zaczęło się pojawiać niezwykle dużo treści, również tych typowo marketingowych. Marki wychodziły ze swoimi produktami i usługami do przestrzeni internetowej, zastanawiając się i testując, jak zatrzymać uwagę widza. Z pomocą przyszło video, które idealnie wpasowało się w potrzeby odbiorcy. Ludzie nie chcieli tracić czasu na czytanie długich treści i był to jeden z powodów, dla którego aż 73% filmów marketingowych trwało krócej niż 2 minuty. Marketerzy zaczęli więc bawić się formatami, długością video i szukać tej optymalnej, która zatrzyma ich widza.

 

treści video

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się poradniki, tutoriale, prezentacje czy pokazywanie produktów w formie video-wszystkie te kwestie, które prezentowały markę w ruchu. Okazało się, że dokładnie tego chcą odbiorcy. Jeśli jeszcze zostało to skrojone na miarę, czyli spersonalizowane-efektem był wzrost zainteresowania i zakupów przez stronę.

treści video

Trendy video w 2021 roku

Na początek małe podsumowanie wykorzystywania video w marketingu na przestrzeni ostatnich kilku lat z perspektywy firm korzystających w swojej komunikacji z contentu video:

marketing

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Wyzowl ponad 86% biznesów w swojej codziennej komunikacji używało contentu video. W ciągu 4 lat procent firm korzystających z tej formy przekazu wzrósł o aż 25%! Obecnie jest to ponad 86% marek, z czego 96% z nich włączyło content video na stałe do swojej strategii marketingowej. Jeśli chodzi o treści, które sprawdzały się najlepiej i wzbudzały największe zainteresowanie, były to video tłumaczące proces, komunikacja social media, video sprzedażowe, a także reklamy w tej formie.

marketing

Jeśli chodzi o wyniki sprzedażowe, to aż 86% marketerów stwierdziło wzrost ruchu na stronie www, a także czas pozostania na niej. Sprawiło to, że odbiorcy lepiej rozumieli markę i jej komunikację. Dodatkowo stwierdzono, że potrafili wybrać odpowiedni produkt i zmniejszył się procent zapytań telefonicznych u ponad 43% firm. Kolejnym plusem tego faktu jest to, że będąc dłużej na stronie i nawiązując relację z daną marką, klienci chętniej pozostawiali swoje maile lub inną formę kontaktu i chętniej kupowali (deklaruje to aż 78% firm).

A jak będzie w tym roku?

Z całą pewnością coraz więcej firm będzie uczyło się wykorzystywać content video w swojej codziennej komunikacji z odbiorcami oraz go personalizować. Pojawia się coraz więcej programów, kursów i szkoleń z zakresu video dla przedsiębiorstw. Podkreśla to tylko pojawiające się na rynku zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Rośnie konsumpcja treści video (z roku na rok o 100%), z czego 78% osób ogląda treści video każdego tygodnia a 55% przegląda je codziennie. Zakłada się też, że do 2022 roku treści video bedą stanowiły aż 82% całego contentu w Internecie.

A jak wygląda to z perspektywy firm, które używają video w swojej komunikacji?

Korzyści z używania video jest coraz więcej. Już od 2019 roku, kiedy zaczął się szał na używanie treści video, zaczęto dostrzegać spektakularne wyniki sprzedażowe. Zmieniły się też zachowania odbiorców. Kiedy w 2020 roku przyszła pandemia content video stał się dla niektórych marek ratunkiem. Zwłaszcza kiedy wcześniej prowadziły one komunikację wyłącznie lub głównie offline. Powyższe dane pochodzą z kilku ostatnich lat. Patrząc na obecną sytuacje, przewidywania są takie, że albo pozostanie to na podobnym poziomie, albo zdecydowanie poszybuje w górę. Oznacza to, że warto w swojej komunikacji postawić na tego rodzaju treści. Są one nie tylko atrakcyjniejsze dla odbiorców, ale również sprzedają.

Live video – szkoła transmisji na żywo

szkoła transmisji na żywo

Już w najbliższy piątek 19 marca ruszy również przedsprzedaż kursu: Live video – szkoła transmisji na żywo. Rownież tego dnia udostępnię bezpłatnie pierwszą lekcję o strategicznym podejściu do video na żywo. Jeżeli chcesz nauczyć się tworzyć transmisje na żywo, które przyciągają widzów, budują zaangażowanie i rozwijają Twój biznes! Zapisz się na listę osób zainteresowanych  – ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ

Więcej o idei Live video – szkoła transmisji na żywo – przeczytasz w tym artykule